Lékařské užití estrogenů
Estrogeny jsou v těle ženy reprodukčního věku produkovány v dostatečném množství. Po menopauze nebo po operativním odstranění vaječníků dochází k poklesu estrogenů v krvi, což může vést k řadě nežádoucích negativních účinků.
Nežádoucí účinky nedostatku estrogenů
Jedná se hlavně o řídnutí kostí, atrofii a suchost pochvy, inkontinenci (samovolný únik moči), závratě, únavu, podrážděnost nebo pocení. V tomto případě se ke zmírnění potíží využívá estrogenová substituční terapie v kombinaci s progesteronem, který vyvažuje hormonální rovnováhu a zabraňuje tak negativním účinkům samotných estrogenů – nadměrnému srážení krve a vznik tromboembolické nemoci.
Léčba neplodnosti
Estrogenová substituční terapie se využívá také při léčbě neplodnosti a to v případě, kdy je potřeba vytvořit vhodnou děložní výstelku pro uhnízdění vajíčka či pro spermie „přátelské“ prostředí (estrogeny mění kvalitu cervikálního hlenu).
Estrogen se používá také při léčbě vaginální atrofie, amenorey (nedostavení se menstruace) nebo dysmenorey (bolestivá menstruace).
Terapie transsexuálů
Stejnou terapií procházejí transsexuálové, kteří chtějí být operativně přeměněni z muže na ženu.
Syntetické estrogeny jsou také součástí hormonální antikoncepce. V kombinaci s gestageny zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka z vaječníku a zahušťují cervikální hlen, který tak brání pohybu a průniku spermií.
Léčba rakoviny prostaty
Estrogenová terapie se užívala také při léčbě rakoviny prostaty. Estrogeny inhibují uvolňování luteinizačního hormonu z hypofýzy, tím klesá tvorba testosteronu a snižuje se růst buněk prostaty. Vzhledem k nežádoucím účinkům (výskyt tromboembolických a kardiovaskulárních komplikací) se však od této terapie upouští.
Naopak anti-estrogenová terapie se využívá při léčbě rakoviny prsu. Asi 80 % nádorů prsů roste v závislosti na množství estrogenu, jedná se o tzv. na estrogen citlivé nádory. K léčbě těchto typů rakoviny se proto využívá látek, které potlačují produkci estrogenu v těle.